Rally - Obedience czym jest ?

Rally-O, znane również jako Rally-Obedience, to popularna dyscyplina sportowa dla psów, która łączy elementy posłuszeństwa i agility. Jest to forma urozmaiconego szkolenia, w której psy i ich właściciele pokonują specjalnie zaprojektowane trasy, wykonując różnorodne ćwiczenia i zadania.


Historia Rally-O :

Rally Obedience (Rally-O) zostało stworzone przez Charlesa L. Kramera, aby kształtować pozytywną relację między przewodnikiem a psem, opartą na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Ideą tej dyscypliny było stworzenie czegoś pomiędzy tradycyjnym PT a Obedience. 

W 1998 roku narodziła się koncepcja rally obedience – sportu, który miał zainteresować osoby, które nie miały odwagi startować w tradycyjnym lub po prostu ich psy, nie miały tak dużych predyspozycji do  obedience. W 2001 roku w Stanach Zjednoczonych zorganizowano pierwsze zawody rally obedience.

Do Polski dyscyplina ta trafiła dzięki Stowarzyszeniu Rally-O na czele z Olgą Nylec, która otrzymała pozwolenie od twórcy dyscypliny, na promocję tego sportu w Polsce.

Stowarzyszenie Rally Obedience z powodzeniem organizuje zawody w całej Polsce od 2011 roku.


W Rally-O zawody odbywają się na torze z oznakowanymi punktami, znanymi jako stacje. Na każdej stacji znajduje się znak z instrukcją, którą psa i jego przewodnika muszą wykonać. Zadania mogą obejmować wykonanie podstawowych poleceń posłuszeństwa, takich jak chodzenie na smyczy, siadanie, leżenie, przywołanie czy wykonanie zwrotu, a także bardziej zaawansowane zadania, takie jak skakanie przez przeszkody, lub podejmowanie aportu.

received 836786850460173


W Rally-O kluczowe znaczenie ma płynność wykonywania zadań ale nie jest wymagana taka precyzja jak w Obedience. Psy i ich przewodnicy poruszają się po torze w tempie własnym, wykonując poszczególne ćwiczenia na każdej stacji. W przeciwieństwie do tradycyjnego obedience, w Rally-O przewodnik może dawać psu sygnały werbalne i gesty na każdej stacji, co ułatwia komunikację i współpracę między nimi oraz nagradzać smakołykami na tzw "ćwiczeniach stacjonarnych"


Ocena w Rally-O opiera się na  wykonaniu zadań, tempo, płynności, połączeniu między psem i przewodnikiem, a także na ogólnym wrażeniu harmonijnej współpracy, walczymy też z czasem :) na pokonanie toru mamy w klasie 1-3 czas 4min.

 Zawody Rally-O odbywają się na różnych poziomach trudności, zaczynając od początkujących do zaawansowanych, z coraz bardziej skomplikowanymi trasami i zadaniami.

Rally-O jest dostępne dla wszystkich psów, niezależnie od ich rasy, wieku czy poziomu umiejętności. To zarówno satysfakcjonująca forma sportu, jak i doskonały sposób na doskonalenie posłuszeństwa i budowanie więzi między psem a właścicielem. Daje możliwość łączenia zabawy, treningu i rywalizacji w przyjaznej atmosferze.


Rally-O jest zwykle postrzegane jako dyscyplina sportowa dla psów, jednak ma również inne zastosowania i korzyści. Oto kilka przykładów:

1.Szkolenie posłuszeństwa: Rally-O może być używane jako skuteczna forma szkolenia posłuszeństwa dla psów. Ćwiczenia i zadania, które są wykonywane na trasie Rally-O, obejmują podstawowe polecenia, takie jak siadanie, leżenie, naukę zostawania, przywoływanie i chodzenie na smyczy. Regularne treningi Rally-O mogą pomóc w wzmocnieniu tych umiejętności u psa i zwiększeniu jego posłuszeństwa.


2.Umacnianie więzi między psem a właścicielem: Podczas treningów i zawodów Rally-O, pies i jego właściciel muszą współpracować jako zespół. Wymaga to dobrej komunikacji i zaufania między nimi. Regularne uczestnictwo w Rally-O może pomóc w wzmocnieniu więzi między psem a jego właścicielem poprzez wspólną pracę i zabawę.


3.Zabawa i aktywność fizyczna: Rally-O to także forma aktywności fizycznej dla psa. Podczas pokonywania trasy i wykonywania zadań, pies jest aktywny fizycznie i angażuje swoje umiejętności motoryczne. Jest to doskonała forma zabawy i ćwiczenia, która pomaga w utrzymaniu psa w dobrej kondycji fizycznej.


4.Stymulacja umysłowa: Zadania i ćwiczenia w Rally-O wymagają od psa myślenia i skupienia. Musi reagować na różne znaki i instrukcje, dostosowywać się do zmieniającej się trasy i wykonywać zadania w odpowiedniej kolejności. Ta stymulacja umysłowa jest korzystna dla psów i pomaga w utrzymaniu ich umysłowo aktywnymi.


Podsumowując, Rally-O jest nie tylko sportem, ale również formą szkolenia, budowania więzi, zabawy i stymulacji umysłowej dla psów. Może przynieść wiele korzyści zarówno psom, jak i ich właścicielom, niezależnie od poziomu umiejętności i zaangażowania w zawody. 

Rally-O może być też, dobrą formą pomocy psom z problemami behawioralnymi, jako uzupełnienie w terapii behawioralnej, budowanie pewności siebie psa poprzez system zadań i nagród. 


Spotykanie się w małej grupie psów i ludzi pod kontrolą instruktora, jest również ciekawą socjalizacją, jest to też świetny pomysł aby spacer dla psa, nie zawsze był nudą, bowiem ćwiczenia w rally-o są dość łatwe. 

Pamiętajmy również że, przed każdym treningiem należy wprowadzić krótką rogrzewkę dla psa jak i spacer rozciągająco - rozluźniający po treningu. 

Sporządził Mariusz Ostrowski Instruktor Rally-O


Udostępnij ten wpis

Autor

Tagi