Strategie radzenia sobie ze stresem

STRATEGIE NA STRES

...różnego rodzaju strategie na poradzenie sobie ze stresem , do czego nam służą?

Dlaczego są tak często pomijane przez nas ?.. emocji przecież nie da się tłumić w nieskończoność , może to doprowadzać do bardzo negatywnych w skutkach reakcji, które zachodzą w naszym organizmie tak samo jak u psów. Ciągła kontrola, zakazy i nakazy również prowadzą do pompowania emocjonalnego balonika emocji, który w końcu eksploduje niczym wulkan, pełen skumulowanej energii.

Zachowania takie określane są „ strategiami na poradzenie sobie w trudnych sytuacjach” z ang. „coping skills”. Mają one, odniesienie do wysiłku behawioralnego jak i fizycznego, by opanować lub zmniejszyć stresujące zdarzenie, każdy organizm prędzej czym później, sięgnie po rezerwy w organizmie i uruchomi hormony stresu .

Jeśli nie nauczymy się odpowiednio dawkować emocji na zewnątrz, czyli zastępować ich negatywnymi emocjami tymi pozytywnymi, pozostaniemy w błędnym kole stresu, z którego naprawdę ciężko będzie się wydostać. I duża ilość psów żyje w takim stanie, narażone one są na dużą ilość stresorów a na rozładowanie emocji nie mogą co liczyć, poprzez brak wiedzy ze strony opiekuna, ograniczenia fizyczne, przez nie możliwość swobodnej eksploracji środowiska czyli tam gdzie potrzeby społeczne psa, nie są do końca zaspokojone.

My mamy trochę ułatwioną sprawę w tej kwestii, a i tak często potrzebujemy wskazówki np. bliskiej osoby lub terapeuty w jaki sposób możemy redukować te negatywne emocje.

Ludzie mają wiele strategii na poradzenie sobie w trudnych sytuacjach, dotyk kogoś bliskiego kontakt z nim, jazda na rowerze, bieganie, realizowanie swojego hobby i zainteresowań, czytanie książki w domowym zaciszu również do tego należy.

A jak to wygląda u psów, to wszystko zależy od kontekstu danej sytuacji, samego psa, jego sprawności fizycznej i emocjonalnej. Możemy też nauczyć naszego psa np. węszenia w trawie, szarpania się z nami zabawką, niesienia czegoś w pysku, może być to ulubiona piłka na sznurku, gryzienie znalezionego patyka, kopanie, tarzanie się…j ak wspomniałem możemy nauczyć, ale docelowo ma być to wybór psa, jest to reakcja na stratę, pies musi zmagać się tymi komplikacjami i zachowania te, mają na celu powrócić do hormonalnej równowagi.

Kolejną strategią może być kontakt społeczny, nie tylko ze swoim opiekunem ale z innymi osobami. Woda również, psy bardzo lubią wodę, pomaga im to na rozładowanie napięcia, na naszym placu są wanny z wodą w okresie letnim, gdzie głownie szczeniaki mogę się taplać do woli. Jedzenie również, nawet u w terminologii ludzkiej używa się określenia „ zajadanie stresu” Bieganie np. w kółko jest tzw jak ja to nazywam „ rozbieganiem stresu” bywa iż psy biegają z zabawką w pysku.

Są rasy psów, co mają predyspozycje do tego typu zachowań jak noszenie czegoś w pysku, np. owczarki, rasy pasterskie jak Border Collie, retrievery, więc instynkt naturalny ułatwia nam sprawę, ale gryzienie czy noszenie możemy wypracować z każdym psem a nawet powinniśmy, aby nasz pies w przyszłości miał narzędzia których może użyć, by poczuć się lepiej i pewniej. A to, po jakie strategie sięgnie pies, to już zależy od jego preferencji indywidualnych, to co podziała u jednego psa nie zadziała na drugiego, więc naszym zadaniem jest, odkryć te strategie i pomagać psu w tych trudnych momentach.


Także obserwujcie swoje psy i nie bójcie się emocji..one będą zawsze ?

Udostępnij ten wpis

Autor